Uczniowie klasy II Publicznej Szkoły Podstawowej we Wszachowie w lutym 2020r. zakończyli II moduł ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”. W II module wybraliśmy lekturę Waldemara Cichonia pt. „Cukierku, ty łobuzie”.
W ramach projektu zorganizowaliśmy klasowy konkurs głośnego czytania. Wyróżniliśmy 3 najlepsze osoby. Wszystkich uczestników nagrodziliśmy pamiątkowymi dyplomami.
Uczniowie wykonali plakaty zachęcające do przeczytania lektury, z których zrobili dekorację na szkolny korytarz.
Kolejnym zadaniem było wykonanie legowiska dla głównego bohatera naszej lekturki „Cukiereczka”. Dzieci samodzielnie lub/i w parach wykonali legowiska dla swoich pupili.
Zadanie, które towarzyszyło nam przez cały czas była praca z Lekturnikiem, w którym uczniowie zamieszczali notatki, rysunki, a także propozycje gier z bohaterami omawianej lektury.
Każde zadania uczniowie wykonywali z dużym zainteresowaniem i z wielką radością, przy okazji dobrze się przy tym bawiąc. Z niecierpliwością czekamy na realizację III modułu.
Dnia 21 lutego 2020 r. świętowaliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Uczniowie klas IV-VIII przygotowali wiele różnorodnych konkurencji, np: kalambury, ortograficzne wyścigi szeregów, łamańce językowe, konkurs na znajomość przysłów i porzekadeł, ,,szalony alfabet'' oraz dyktando dla mistrzów. W zawodach - ku uciesze uczniów- wzięli też udział nauczyciele,którzy bezbłędnie poradzili sobie z ,,orężem jeży'', ,,żelaznym żupanem'' czy ,,hordą chuliganów''. Zwycięzcy otrzymali medale ,,Znawca przysłów'', ,,Klasowy bystrzak'', ,,Mistrz mowy polskiej'' oraz ,,Mistrz ortografii''. Wszyscy dobrze się bawili.
17.02.2020r. w ramach działalności Lokalnego Klubu Kodowania, klasy 4, 5 i 7 wzięły udział w bezpłatnych warsztatach z robotami LOFI. Na warsztatach uczestnicy poznali możliwości zestawów LOFI Robot oraz środowiska LOFI Blocks (www.lofiblocks.com), które może stanowić rozwinięcie nauki kodowania w Scratchu i sposób na przejście z programowania blokowego do pisania kodu.👨💻 LOFI Blocks to darmowa aplikacja do nauki programowania, dostępna w wersji online na komputerach stacjonarnych oraz na urządzeniach mobilnych (Android, iOS).👩💻 Uczniowie sprawdzali m.in jak przy pomocy LOFI Blocks można uczyć się programowania poprzez: robotykę i mechatronikę w oparciu o Arduino i zestawy LOFI Robot CODEBOX, rysowanie, tworzenie muzyki, naukę języków obcych. Dziękujemy Panu Maciejowi Wojnickiemu za przeprowadzenie mega ciekawych zajęć, oraz Fundacji FRSI za organizację zajęć w naszej szkole.
Uczniowie klasy II Publicznej Szkoły Podstawowej we Wszachowie w grudniu 2019r. zakończyli I moduł ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”.
W I module wybraliśmy lekturkę Hansa Christiana Andersena „Baśnie” (główna baśń, którą zajmowaliśmy się w ramach projektu to: „Dziewczynka z zapałkami”, czytane były też inne baśnie w czasie zajęć). W ramach projektu zaprosiliśmy rodzica - panią Jolantę Bzymek, która przeczytała dzieciom „Dziewczynkę z zapałkami”. Dzieci ulepiły z plasteliny Czytusia, któremu nadali imię. Uczniowie wykonali plakaty do przeczytanej lektury, z których zrobili dekorację na szkolny korytarz. Uczniowie samodzielnie zaprojektowali i wykonali zakładki do książek, nawiązujące do przeczytanej lektury. Zakładkami dzieci obdarowali swoich kolegów i koleżanki. Kolejnym zadaniem było odrysowanie na dużym arkuszu szarego papieru konturu jednej uczennicy i wykonanie postaci głównego bohatera naszej lektury. Zadanie, które towarzyszyło nam przez cały czas była praca z Lekturnikiem, w którym uczniowie zamieszczali notatki, rysunki, a także propozycje gier z bohaterami omawianej lektury.
Każde zadania uczniowie wykonywali z dużym zainteresowaniem i z wielką radością, przy okazji dobrze się przy tym bawiąc. Z niecierpliwością czekamy na realizację II modułu.
Uczniowie III klasy naszej szkoły zakończyli realizację I modułu projektu "Lekturki spod chmurki". Wybraliśmy książkę Astrid Lindgren "Dzieci z Bullerbyn". Realizację projektu rozpoczęliśmy od obejrzenia krótkiego filmu informacyjnego ze strony projektu. Wykonaliśmy wszystkie zadania z Lekturnika, dotyczące tej lektury. Przygotowaliśmy w naszej klasie kącik czytelniczy z plakatami projektu i umieściliśmy w nim własnoręcznie ulepione przez dzieci Czytusie. Następnie rozpoczęliśmy pracę w grupach. Przygotowaliśmy makietę Zagrody w Bullerbyn, wykorzystując różnorodne materiały. Ostatnim zadaniem, które zrealizowaliśmy w ramach projektu było zaproszenie do naszej sali pani Jolanty Bzymek, która przeczytała dzieciom rozdział "Jak obchodzimy w Bullerbyn Gwiazdkę". Była to wspaniała okazja do rozmowy o świętach Bożego Narodzenia w Polsce i Szwecji. Każde zadanie uczniowie wykonali z wielkim zaangażowaniem. Z wielką radością czekamy na realizację kolejnych zadań.
Jak co roku przed Bożym Narodzeniem, w ostatni piątek, odbyły się jasełka i wigilia szkolna. Uczniowie klas VIII, VII oraz VI, pod kierunkiem pań: Danuty Łapy i Kazimiery Bąk - Podsiadło, przedstawili wzruszające jasełka, zmuszające do refleksji nad dzisiejszym zabieganym światem. Opowiedzieli historię narodzin Jezusa w wierszach i pastorałkach. Po przepięknym występie, swoje zdolności zaprezentowało dwoje uczniów grając kolędy na keyboardzie, grupa dzieci z Oddziału Przedszkolnego zaśpiewała pastorałkę "Świeć gwiazdeczko", a strasi uczniowie piosenkę Shakin' Stevens'a - Merry Christmas Everyone. Później wszyscy podzielili się opłatkiem, składając sobie najlepsze życzenia a następnie udali na wspólny posiłek.
Składamy serdeczne podziękowanie wszystkim zaangażowanym w jakikolwiek sposób w tegoroczną akcję Szlachetna Paczka. Wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy i mamy nadzieję, że w przyszłym roku też damy radę nieść pomoc potrzebującym.