Dziś w naszej szkole świętowaliśmy Andrzejki. Z tej okazji były wróżby, dyskoteka i pierwszy szkolny Mam Talent, którego pomysłodawcą był Jakub Chruścicki. Okazało się, że mamy wiele utalentowanych uczniów w różnych dziedzinach: śpiew (również tworzenie własnych tekstów), gra na instrumencie oraz rysowanie. Wszyscy uczestnicy spisali się rewelacyjnie i choć nie wszyscy wygrają to wszyscy są zwycięzcami.
Jak Andrzejki to nie mogło zabraknąć wróżb, które poprowadzili uczniowie klasy 8 oraz 6. Największym zainteresowaniem cieszyła się wróżka Zuzia, która czytała z ręki. Było oczywiście lanie wosku i wiele innych. Na koniec uczniowie bawili się przy ulubionej muzyce. Impreza chyba się podobała bo nikt nie chciał iść do domu :)
Okazuje się, że Pluszowy Miś ma swoich miłośników i w naszej szkole. Misiowi też się chyba u nas podoba, bo przyłapaliśmy go na studiowaniu podręcznika informatyki na szkolnym korytarzu.
11 listopada to symboliczna data, święto odzyskania Niepodległości przez Polskę. W tym roku przypada jej 101 rocznica. Uczniowie klasy czwartej i piątej przygotowali z tej okazji akademię. Oczywiście o godzinie 11:11, tak jak uczniowie z innych polskich szkół, odśpiewaliśmy wspólnie Hymn Narodowy. Warto, aby od najmłodszych lat rozwijać w dzieciach ducha patriotyzmu i miłość do Ojczyzny, a jednym ze sposobów jest właśnie uczestnictwo w tego rodzaju uroczystościach. Młodzi aktorzy spisali się znakomicie.
"Od sadu do szarlotki" tak klasa I opracowała tematykę powstawania niektórych potraw. A jak wiadomo, co sam zrobisz to zapamiętasz, uczniowie pod czujnym okiem wychowawczyni wykonali swoją pierwszą szarlotkę. Mmm....palce lizać.
W ramach akcji "Szkoła pamięta" mającej na celu upamiętnienie ważnych postaci oraz wydarzeń związanych z 80 - tą rocznicą wybuchu II wojny światowej i 75 - tą rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli, posprzatali bezimienny grób nieznanego żołnierza z okresu II wojny światowej postawili kwiaty i zapalili znicz. Odwiedzili i uporządkowali grób byłego nauczyciela tutejszej szkoły. Zorganizowano również wycieczkę klas VII i VIII na projekcję filmu "Legiony". Nauczyciel historii zapoznał uczniów z historią walk i ważnych wydarzeniach historycznych w naszej najbliższej okolicy.
Pierwszoklasiści są już pełnoprawnymi uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej we Wszachowie. 28 października odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. Pierwsza klasa z niecierpliwością czekała na dzień, w którym Pani Dyrektor dokona pasowania każdego ucznia symbolicznym ołówkiem. Uczniowie wpierw musieli zaprezentować swoje umiejętności i udowodnić, że zasługują na miano ucznia naszej szkoły. "Ślubuję być uczynny, uprzejmy i koleżeński, przyrzekam dbać o dobre imię szkoły, a swoim zachowaniem przynosić radość nauczycielom o rodzicom". Takie przyrzeczenia złożyli pierwszoklasiści i mamy nadzieję, że te słowa wybrzmiewać będą w ich głowach na każdym etapie edukacji szkolnej.
Dzieci z klasy pierwszej 21 października 2019 r. wybrały się na wycieczkę do pobliskiego gospodarstwa rolnego. Na taką wizytę nie trzeba było nikogo namawiać. Pomimo, iż nasza szkoła funkcjonuje na terenach wiejskich, to do rzadkości należy małe gospodarstwo, gdzie hodowane są przeróżne zwierzęta gospodarskie. Dzieci widziały krowy, cielątka, świnki, koty, psy, kury, koguty, gęsi, a nawet perliczki i gołębie. Właściciel gospodarstwa opowiedział dzieciom jak należycie dbać o zwierzęta i nie ukrywał również, iż smuci go fakt, że we Wszachowie nie widać już krów pasących się na pastwiskach. Dobrze, że mieliśmy okazję jeszcze takie gospodarstwo zobaczyć. Dziękujemy gospodarzom za życzliwość.
Jak co roku 14 października obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji akademię przygotowali uczniowie klasy 4 ze swoją wychowawczynią. Dzieciaki wywiązały się ze swojego zadania znakomicie, dając popis gry aktorskiej na najwyższym poziomie. Również w przygotowanych, przez klasę 6 otrzęsinach, musieli się wykazać i udowodnić, że są gotowi aby zostać przyjęci do grona klas starszych. W licznych konkurencjach pokazali swoją wiedzę, umiejętności wokalne i związane z życiem codziennym (np. dojeniem krowy). Na koniec złożyli uroczyste ślubowanie i otrzymali pamiątkowe certyfikaty.
Na koniec wjechała słodka niespodzianka w postaci przepysznego tortu dla wszystkich pracowników i uczniów. Prezent przygotowali uczniowie wraz z rodzicami. Było to bardzo miłe.
W imieniu wszystkich pracowników składamy ogromne podziękowania.
4 października 2019 roku, odbył się IX Światowy Dzień Tabliczki. W naszej szkole również świętowaliśmy. Obchody rozpoczęły się już 30 września. Uczniowie przypominali sobie tabliczkę mnożenia poprzez wzajemne odpytywanie, aplikacje komputerowe i gry edukacyjne. Na tą okazję udekorowana została również szkoła. Na schodach przyklejone zostały działania z tabliczki mnożenia, okna udekorowane „tabliczkowymi” liśćmi, powstały również dwie gazetki związane z tą tematyką.
Kulminacją był 4 października. Przed lekcjami odbył się apel inaugurujący. Podczas przerw i na początku każdej lekcji eksperci tabliczki mnożenia odpytywali swoich kolegów i nauczycieli ze znajomości mnożenia i dzielenia. Odbył się również konkurs, w którym wyłoniony został Szkolny Mistrz Tabliczki Mnożenia. Został nim Kamil Podsiadło, na drugim miejscu znalazła się Julia Maruszak, a na trzecim Jakub Stopaj. Wszyscy uczestnicy wykazali się znakomitymi umiejętnościami w liczeniu, o wygranej zadecydowały szczegóły.
Koordynatorem szkolnej akcji była pani Jolanta Bzymek, a w przygotowaniach pomagali uczniowie.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w ramach działań prewencyjnych realizuje akcję, której celem jest propagowanie zasad bezpieczeństwa wśród dzieci podczas zabawy i pomocy rodzicom w pracach w gospodarstwie rolnym. Pracownicy KRUS przybyli dziś tj.03.10.2019 r. do naszej szkoły wcielając się w rolę pszczółki KRUSzynki i bączka OKRUSzka i zaprezentowali ciekawy spektakl pt. " W KRUSikowie jest bezpiecznie", w którym prezentowali zagrożenia, jakie mogą napotkać dzieci w codziennych czynnościach związanych z pomocą w pracach gospodarskich. Dzieci aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu odpowiadając na pytania aktorów, otrzymując tym samym nagrody.
30 września obchodzimy Dzień Chłopaka. Z tej okazji i w naszej szkole nie zabrakło atrakcji, prezentów i życzeń dla naszych małych i dużych chłopców. Na początek wszyscy zatańczyliśmy Belgijkę oraz Krasnoludka. Udało nam się zaangażować w te tańce wszystkich uczniów. Następnie dziewczyny przetestowały umiejętności swoich kolegów. Musieli oni zatańczyć Makarenę, przyszyć guzik, zawiązać krawat, podać nazwy klubów piłkarskich, nazwy marek samochodów, oraz przepis na jajecznicę. Ze wszystkich zadań chłopcy wywiązali się wspaniale, dlatego każdy otrzymał krawat Super Chłopaka.
Ostatnim punktem obchodów Dnia Chłopaka, było przetestowanie ich umiejętności sportowych. Chłopcy uczestniczyli w różnych konkurencjach sportowych przygotowanych przez pana Klaudiusza Lasotę, w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu.
We wtorek uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę. Celem było Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, Jaskinia Raj oraz Manfaktura Słodyczy. Zaczeliśmy od Tokarni gdzie odwiedziliśmy stare domostwa i inne zabytki architektury wsi polskiej. Wzięliśmy również udział w warsztatach: "Od ziarenka do bochenka" - młodsze dzieci, oraz "Lepienie z gliny" - młodzież. Oczywiście swoje własnoręcznie zrobione chlebki i gliniane naczynia mogliśmy zabrać ze sobą. Po obiedzie rozjechaliśmy się, młodsi do manufaktury słodyczy w Kielcach, gdzie uczestniczyli w warsztatach i zrobili swojego lizaka. Starsi natomiast odwiedzili najpiękniejszą jaskinię województwa świętokrzyskiego Jaskinię Raj. Dzień obfitował w wiele niespodzianek i atrakcji.
W ramach akcji Sprzątanie świata oraz we współpracy z Nadleśnictwem Łagów, uczniowie z naszej szkoły sprzątali śmieci z okolicznego lasu. Młodzież podeszła do zadania bardzo profesjonalnie, czego efektem było uzbieranie kilkunastu worków śmieci.
17.09.2019 r. uczniowie naszej szkoły udali się na pieszą wycieczkę do Kopalni Wszachów prowadzonej przez Kamieniołomy Świętokrzyskie. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów klas młodszych ze specyfiką pracy na kopalni i narzędziami, jakie podczas swojej pracy wykorzystują górnicy. Uczniowie starsi natomiast poznawali najbliższy zakład pracy otwierając swoje horyzonty związane z wyborem dalszej drogi zawodowej. Wygląd kopalni wywarł duże wrażenie na uczniach i opiekunach wycieczki, któż bowiem spodziewał się widoku 60 metrowej przepaści, jezior i wodospadów? Ponadto dodatkową atrakcją była obserwacja jesiennych krajobrazów, bo chociaż kalendarzowej jesieni jeszcze nie ma to pogoda w tym dniu była prawdziwie jesienna. Mamy nadzieję, że tak dla nas, jak i pracowników i zarządu kopalni ta wycieczka będzie miłym akcentem dalszej, trwającej już wiele lat, współpracy kopalni ze szkołą.
Jak ułatwić i uprzyjemnić powrót do szkoły? Pomóc w tym mogą grupakowe wyprawki szkolne, które trafiły do najmłodszych uczniów naszej szkoły. Dzięki Grupie Azoty otrzymali oni materiały edukacyjne opatrzone wizerunkiem wesołych Grupaków. Dziękujemy - na pewno się przydadzą.
2 września 2019 roku, rozpoczął się nowy rok szkolny 2019/2020. Na uroczystej inauguracji pojawili się uczniowie, rodzice i nauczyciele. Pani dyrektor przywitała wszystkich zebranych, przedstawiła co zostało zrobione w czasie wakacji w szkole, ogłosiła przydział wychowawstw i złożyła życzenia na nowy rok szkolny.
W dniu 19 czerwca 2019 roku zakończył się rok szkolny 2018/2019. Klasa VIII po raz ostatni wystąpiła przed szkolną publicznością, wykonując kilka scenek z życia szkolnego o charakterze humorystycznym. Również klasa VII przygotowała niespodziankę na pożegnanie swoich starszych kolegów. Nie obyło się bez łez i wzruszeń.
Był to ciężki rok szczególnie dla klasy VIII, która jako pierwsza przystąpiła do egzaminu ósmoklasisty. Przygotowania były mozolne, ale opłaciło się. Okazało się, że nasi uczniowie są najlepsi w gminie a nawet w powiecie. Gratulujemy!!! Oby w szkołach średnich, które sobie wybrali szło im jeszcze lepiej.
Nasi absolwenci to: Anna Jarek, Kinga Kamińska, Kacper Kamiński, Kevin Kot, Gabriel Ożygała, Hubert Podsiadło i Kacper Wochniak.
Wychowawca klasy VIII składa szczególne podziękowania Annie Jarek za scenariusz i Gabrielowi Ożygała za muzykę. Natomiast wszystkim uczniom za zaangażowanie i postawę.