Nawigacja

  • Impreza andrzejkowa
    24.11.2016

    W dniu 24 listopada 2016 roku odbyła się w naszej szkole zabawa z okazji Andrzejek. W imprezie wzięli udził uczniowie, rodzice i nauczyciele. Nie zabrakło wróżb, tańców przy ulubionej muzyce, poczęstunku i oczywiście dobrej zabawy. Wszystkie wróżby przygotowali uczniowie klasy 6 oraz klasy 5.

  • ZAPROSZENIE NA IMPREZĘ ANDRZEJKOWĄ

    ZAPROSZENIE NA IMPREZĘ ANDRZEJKOWĄ
    21.11.2016

    Samorząd Szkolny i Rada Pedagogiczna Publicznej Szkoły Podstawowej we Wszachowie serdecznie zaprasza uczniów wraz z Rodzicami na imprezę andrzejkową, która odbędzie się 24 listopada 2016 roku w szkole we Wszachowie.

     

    Program imprezy:

    1600 – 1700 – wróżby andrzejkowe

    1700 – 1715 – poczęstunek

    1715 – 1830 – zabawa przy muzyce.

    Samorząd Uczniowski i Rada Pedagogiczna

     

    Za bezpieczeństwo dziecka w drodze do i ze szkoły odpowiadają rodzice.

  • 98 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
    11.11.2016

    11 listopada to dla Polaków bardzo ważna data. Tego dnia Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów. Wiedzą o tym również dzieci naszej szkoły. Z tej okazji uczniowie klasy 5 i 6, pod opieką pani Danuty Łapy, przygotowali występ artystyczny upamiętniający bohaterów z tamtego okresu.

  • Ślubowanie pierwszoklasistów
    04.11.2016

    4 listopada 2016 roku był wyjątkowym dniem w naszej szkole. Odbyła się wielka uroczystość - ślubowanie klasy pierwszej.

    Ten najważniejszy dzień w życiu ucznia został bardzo starannie przygotowany. Dekoracje, część artystyczna, eleganckie stroje oraz biret dla kazdego ucznia.

    Po części artystycznej uczniowie w obecności nauczycieli szkolnych kolegów oraz rodziców złożyli uroczyste ślubowanie, po którym pani dyrektor Marianna Masternak dokonała pasowania na ucznia Publicznej Szkoły Podstawowej we Wszachowie. Uwieńczeniem dnia było wręczenie upominków oraz poczęstunek przygotowany przez rodziców.

  • Świętokrzyska Konferencja Rad Rodziców

    Świętokrzyska Konferencja Rad Rodziców
    28.10.2016

    W piątek 28 października 2016 roku w kieleckim Urzędzie Wojewódzkim, odbyła się Świętorzyska Konferencja Rad Rodziców. Jej organizatorami byli: Fundacja „Rodzice Szkole”, Kurator Oświaty i Wojewoda. Na konferencji poruszno bardzo istotne tematy dla rodziców, nauczycieli i dyrektorów. Oto niektóre z nich:

    1. Miejsce i rola rad rodziców w polskim systemie  oświaty – wczoraj, dziś jutro.

    2. Rola  rodziców w tworzeniu i realizacji programu wychowawczego szkoły.

    3. Dyrektor szkoły – partner i sojusznik rady rodziców.

    4. Jak założyć i prowadzić radę rodziców - podstawowe informacje prawno-organizacyjne.

    W konferencji wzięli również udział przedstawiciele naszej szkoły. Można o niej przeczytać na stronie:

    http://www.radio.kielce.pl/pl/post-48087

    a materiały są dostepe na stronie: http://radyrodzicow.pl/index.php/kielce

  • Code Week 2016
    18.10.2016

    Od 18 października trwa w  naszej szkole "tydzień kodowania" (Code Week). Code Week Polska jest częścią Europejskiego Tygodnia Kodowania, który odbywa się w tym roku już po raz trzeci. Jego celem jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. W ubiegłym roku w Polsce odbyło się ponad 300 wydarzeń promujących kodowanie.

    W programie aktywnie uczestniczy klasa czwarta. Dzieci kodują w grupach trzyosobowych a do zabawy zapraszają również nauczycieli. Kodowanie potrwa do piątku.

  • Dzień Edukacji Narodowej i otrzęsiny klasy 4
    13.10.2016

    Jak co roku 14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Tradycyjnie w naszej szkole odbyła się akademia z tej okazji, którą przygotowała klasa czwarta pod opieką wychowawcy, pani Kazi Podsiadło. Następnie czwartaki zostały poddane otrzęsinom, przygotowanym przez najstarszą klasę w szkole. Nasze kociaki musiały wykazać się wiedzą na temat naszej szkoły i spranością fizyczną, wypić melko ze spodeczka, a na koniec złożyć ślubowanie, że będą godnie reprezentować naszą szkołę. Ze wszystkich zadań czwartaki wywiązały się śpiewająco dlatego zostali przyjęci do społeczności starszaków, a na pamiatkę dostali dyplomy.

  • Kochane Pierwszaki
    06.10.2016

    Ponad półtorej setki dzieci z klas pierwszych z piętnastu szkół powiatu opatowskiego (w tym ośmioro pierwszaków z Wszachowa) uczestniczyło w przedstawieniu "Pierwszaki 2016 - Zdrowo i bezpiecznie do szkoły", akcji od 14 lat organizowanej przez Echo Dnia. Przedstawienie odbyło się w Opatowskim Ośrodku Kultury. Jak co roku dzieci świetnie się bawiły, podziwiając Jeża Edka, Dinusia i Czarownice z bałtowskiego Jura Parku, a przy okazji otrzymując lekcje o bezpieczeństwie i zdrowiu przez zabawę i śpiewanie.

  • Z wizytą w Podziemiach opatowskich i Kolegiacie.
    04.10.2016

    W deszczowy i zimny wtorek dzieci z klas III, IV, V i VI wybrały się do pobliskiego Opatowa. Zwiedzaliśmy podziemna trasę turystyczną i zabytkową Kolegiatę. Oba te miejsca skrywaja wiele tajemnic i bardzo ciekawą historię.

    Podziemna Trasa Turystyczna w Opatowie jest fenomenalna. Wszystko za sprawą ciągnących się pod rynkiem podziemnych korytarzy i piwnic-składów, które sięgają 15 m w głąb powierzchni i są rozlokowane na trzech kondygnacjach. Gdyby nie przewodnik, z którym zwiedza się ten ciekawy kompleks, można by się naprawdę zgubić...

    Pierwsze pytanie, jakie nasuwa się każdemu zwiedzającemu, to po co ludzie budowali pod miastem tak rozbudowaną sieć pomieszczeń? I to już w średniowieczu, gdyż jak się okazuje piwnice te pochodzą z XV wieku.

    Okazuje się, że te piwniczki, ulokowane na różnych poziomach i o różnych wielkościach były to składy towarów kupieckich. Temperatura panująca w podziemiach, stała i niska przez cały rok, 5-12 stopni C˚, świetnie nadawała się do przechowywania jedzenia i wina. Budowano więc na potęgę, a pomieszczenia te przetrwały do dziś. Stały się też schronieniem dla ludności Opatowa przed najazdem Tatarów.

    W latach '70 XX wieku podjęto akcję mającą na celu zabezpieczenie piwnic i podziemi. 46 komór pozostawiono do zwiedzania. Trasa Turystyczna jest naprawdę świetnie przygotowana. Począwszy od klimatu, jaki dają efektowne latarnie zamontowane na całej trasie, przez liczne wystawy przedstawiające historię miasta oraz jej mieszkańców, w tym najważniejsze wydarzenia z życia Opatowa, po wystawy etnograficzne, sztuki współczesnej czy geologiczne. Wszystkie eksponaty urozmaicają zwiedzanie a jednocześnie dają pokaźną dawkę wiedzy odnośnie miejsca, w którym się znajdujemy i historii regionu oraz ważniejszych postaci mających wpływ na rozwój miasta.

    Jak większość podziemi oraz zamków w Polsce także Opatowska Podziemna Trasa Turystyczna ma swojego ducha i jest to Biała Dama, której podziemne wędrówki wiążą się z pewną legendą. W XV wieku Opatów był często najeżdżany przez Tatarów. W obawie przed grabieżą, mieszkańcy miasta swoje dobra chowali w podziemnych tunelach, a sami ukrywali się w piwnicach. Podczas jednego z najazdów Tatarzy plądrując osadę, szybko natrafili na ludzi pochowanych w piwnicach. Wszystkich wzięli w jasyr, podpalili domostwa i odjechali. Walące się domy tarasowały wejścia do piwnic, a w jednej z nich siedziała ukryta młoda i piękna dziewczyna o imieniu Helena. Z piwnicy , w której na zawsze została pogrzebana, podobno do dziś czasami słychać jej płacz i wołanie o pomoc. Niektórzy podobno widzieli jej ducha, jako Białą Damę, krążącą po opatowskich uliczkach.

    W śród tematycznych sal, w których znajdują się przeróżne ekspozycje, odnaleźliśmy również salę Wincentego Kadłubka, średniowiecznego kronikarza, biskupa krakowskiego, wreszcie zakonnika, który urodził się niedaleko Opatowa.  Znany przede wszystkim jako autor "Kroniki polskiej" napisanej na polecenie księcia Kazimierza II Sprawiedliwego, zasłynął także z tego, że wprowadził w Polsce zwyczaj palenia wiecznego światła przed Najświętszym Sakramentem w kościołach rzymsko-katolickich. 

    Odwiedziliśmy również Kolegiatę Św. Marcina. To chyba największy zabytek Opatowa i jeden z największych zabytków architektury romańskiej w Polsce. Kolegiata pochodzi z XII wieku, więc zalicza się do szlachetnego grona najstarszych zabytków zachowanych dziś w Polsce.

    Z zewnątrz interesująca bryła a wewnątrz same skarby. Piękne ściany i obrazy to nie wszystko.

    W głębi kolegiaty, po lewej stronie, znajduje się jeden z najpiękniejszych polskich zabytków – Lament Opatowski. Jest to płyta nagrobna kanclerza Krzysztofa Szydłowieckiego - odlana z brązu płaskorzeźba z 1536r., na której 41 postaci – mieszkańców Opatowa – rozpacza po śmierci właściciela Opatowa. Przejęci wiadomością o śmierci kanclerza, wstają właśnie od stołu.

    Żródło: http://www.ruszajwdroge.pl/

    Pełni wiedzy, na temat tak biskiej nam okolicy, wróciliśmy do szkoły.Na pewno polecimy wycieczkę do Opatowa młodszym kolegom i rodzicom.

  • Dzień Chłopaka w przedszkolu
    03.10.2016

    Tradycyjnie w ostatni dzień września swoje święto mają chłopcy. Także ci najmłodsi. Chłopcy otrzymali miłe upominjki, dziewczynki także nie zostały pominięte, aby nikomu nie było przykro w tym dniu.

    Po zdjedzeniu słodkości dzieci wspólnie tańczyły, śpiewały oraz bawiły się w gry, które specjalnie na tą okazję przygotowała dla nich pani Kasia.

  • Rajd rowerowy do oczyszczalni ścieków w Piskrzynie
    01.10.2016

    W ostatnią sobotę uczniowie klasy V i VI, korzystając z pięknej pogody wybrali się na wycieczkę rowerową, której celem była oczyszczalnia ścieków w Piskrzynie. Na miejscu o działaniu oczyszczalni opowiedział nam pan Paweł Kosiarski. Oczyszczalnia jest mechaniczno - biologiczna (wykorzystująca do oczyszczania bakterie) i niedawno została zmodernizowana. Mogliśmy również zobaczyć pod mikroskopem jak wyglądają bakterie. W drodze powrotnej zrobiliśmy sobie odpoczynek w lesie, w czasie którego zorgalizowaliśmy szybki sprawdzian z tabliczki mnożenia. Uczniowie musieli w czasie 2 minut udzielić jak najwięcej poprawnych odpowiedzi. Okazało się, że lepiej liczą "szóstaki". Pani Jola oprócz tabliczki mnożenia sprawdziła również, jak dzieci radzą sobie z obliczeniami praktycznymi: zamianą jednostek i skalą.

  • Wycieczka do Wioski Indiańskiej w Zielonce
    27.09.2016

    27.09.2016 dzieci z Punktu Przedszkolnego, Oddziału Przedszkolnego, klasy I i II wybrały się na wycieczkę do Wioski Indiańskiej w Zielonce. Głównym założeniem wycieczki było poznanie innej kultury- indiańskiej.

    Dzieci po wiosce oprowadziła przewodniczka, która pokazała nam tipi, stroje, pióropusze oraz inne zwyczaje indiańskie oraz przygotowała dla dzieci pióropusze. Dodatkową atrakcją był tor przeszkód wraz z możliwością strzelania z łuku.

    Po zjedzeniu kiełbasek z grilla zadowoleni wróciliśmy do szkoły.

  • Wycieczka do Oblęgorka i do Energetycznego Centrum Nauki w Kielcach
    24.09.2016

    24 września 2016 r. dzieci z klas III, IV, V i VI pod opieką nauczycieli pojechały na wycieczkę. Odwiedziły  Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku oraz Energetyczne Centrum Nauki w Kielcach.

    Oblękgorek to wieś, w której znajduje się Muzeum Henryka Sienkiewicza – oddział Muzeum Narodowego w Kielcach.

    W 1900 r. społeczeństwo polskie ufundowało ze składek majątek w Oblęgorku dla Henryka Sienkiewicza, z okazji 25-lecia pracy literacki. Dworek zaprojektował Hugo Kuder, a urządzeniem parku zajął się projektant Franciszek Szanior. Od maja 1902 do sierpnia 1914 r. Sienkiewicz mieszkał w Oblęgorku, używając go głównie jako letniej rezydencji. Po śmierci pisarza osiadła tu jego żona Maria i syn Henryk Józef, zamieszkując majątek do 1944 r. W 1958 r. dzieci Henryka Sienkiewicza podarowały państwu dworek, w którym niebawem powstało Muzeum Henryka Sienkiewicza. Obecnie na parterze Muzeum odtworzony jest wygląd i wystrój pomieszczeń z czasów pisarza, a na piętrze wyeksponowana jest poświęcona mu wystawa.

    Ekspozycja Energetycznego Centrum Nauki opowiada o energii. Wystawa jest utrzymana w klimacie starej fabryki, do której prowadzą tajemnicze drzwi. Ekspozycja składa się z 28 interaktywnych stanowisk, które pozwalają na przeprowadzanie samodzielnych eksperymentów związanych z przetwarzaniem i wykorzystaniem energii.

     
  • Innowacja pedagogiczna - programowanie
    15.09.2016

    Od września bieżącago roku nasza szkoła realizuje innowację pedagogiczną - "Z programowaniem za pan brat", jest ona odpowiedzią na zaproszenie Kuratorium Oświaty w Kielcach do udziału w Pilotażowym wdrożeniu programowania w edukacji formalnej w oparciu o innowacje pedagogiczne w szkołach. Innowacja została wprowadzona w klasie I i IV, potrwa przez kolejne trzy lata. Polega ona na wprowadzeniu nauczania problemowego, metody projektów  oraz nowoczesnych środków dydaktycznych do nauczania. Na zajęciach dzieci korzystają z darmowych aplikacji i programów takich jak Scratch, Scratch Junior, Baltie, Logomocja.

  • Rajd rowerowy
    11.09.2016

    W dniu 11 wrzesnia 2016 roku, ośmioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w rajdzie rowerowym zorganizowanym przez UKS HUBAL. Rajd miał na celu propagowanie aktywności fizycznej poprzez rodzinne rajdy rowerowe. Trasa: Wszachów - Janczyce - Modliborzyce - Janczyce - Wszachów. Miejscem docelowym było boisko przy szkole w Modliborzycach, gdzie na uczestników czekały kiełbaski, małe słodkie przekąski oraz konkursy z nagrodami. Nasi uczniowie z powodzeniem brali udział w konkursach. Pierwsze miejsca zajęły: Kinga Kamińska w jeździe rowerem na czas oraz Anna Jarek w konkurencji udzielania pierwszej pomocy. Wszyscy dobrze się bawili i już mówią o kolejnym rajdzie, może uda się namówić więcej chętnych :)

  • Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

    Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017
    01.09.2016

    1 września 2016 roku rozległ się pierwszy dzwonek w Publicznej Szkole Podstawowej we Wszachowie. Wszystkch zgromadzonych przywitała pani dyrektor Marianna Masternak, która życzyła zapału do pracy, owocnej edukacji uczniom oraz dobrej współpracy między uczniami, rodzicami i nauczycielami. Następnie ogłosiła przydział wychowawców dla poszczególnych klas:

    Punkt Przedszkolny - Katarzyna Popek

    Oddziała Przedszkolny - Teresa Chrapek

    Klasa I - Marianna Masternak

    Klasa II - Anna Kargul

    Klasa III - Magdalena Mruk

    Klasa IV - Kazimiera Bąk - Podsiadło

    Klasa V - Danuta Łapa

    Klasa VI - Jolanta Bzymek

    W bieżącym roku szkolnym w naszej placówce uczyć będą również: Agnieszka Kończak, Marek Borkowski, ks. Marek Bieniasz

  • Awans zawodowy nauczycieli

    30.08.2016

    W dniu 28 lipca bieżącego roku, trzy nauczycielki z naszej szkoły: Magdalena Mruk, Agnieszka Kończak i Katarzyna Popek odbyły rozmowę kwalifikacyjną na stopień nauczyciela kontraktowego. Wszystkie Panie otrzymały akceptacje komisji i uzyskały awans na stopień nauczyciela kontraktowego.

    Gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszej pracy.

  • Biwak - Chańcza
    24.06.2016

    Zaraz po zakończeniu roku szkolnego, nasi uczniowie i uczniowie PSP w Modliborzycach, wybrali sie na rajd rowerowy, którego celem był zalew Chańcza. Atrakcje jakie czekały na dzieci to: jazda konna, gry i zabawy przy ognisku i oczywiście kąpiel pod czujnym okiem opiekuna i instruktora pana Marka Borkowskiego.

  • Zakonczenie roku szkolnego 2015/2016
    24.06.2016

    24 czerwca 2016 roku zakończył się rok szkolny 2015/2016. Wręczone zostały świadectwa, dyplomy i wyróznienia. Pożegnaliśmy szóstoklasistów i udaliśmy się na zasłużony odpoczynek.
     

  • Finał programu "Młody obywatel na sportowo"
    19.06.2016

    19 czerwca 2016 roku, na terenie szkoły w Modliborzycach, odbył sie finał programu "Młody obywatel na sportowo".
    Podczas festynu odbyła się zbiórka pieniędzy, które zostały przekazane na leczenie i rehabilitację Marysi i Karola, uczniów szkół w Modliborzycach i Wszachowie. Na wszystkich uczestników czekało wiele atrakcji, m. in.: wystepy artystyczne, dzieci ze szkoły w Modliborzycach i Wszachowie, Koła Gospodyń Wiejskich, zespołu "Ego", Sary AlKantar i Mateusza Woźniaka, pokazy karate grupy Hanshi Kyokushinkai z Włostowa, straży pożarnej i policji, malowanie twarzy, dmuchana zjeżdżalnia i wiele innych. Poza tym odbyły się rozgrywki w piłkę nożną między drużynami uczniów, nauczycieli, reprezentacji gminy oraz placówki opiekuńczo - wychowawczej w Nieskurzowie. A w  Wiadomościach Świętokrzyskich ukazała się relacja z całego przedsięwzięcia: http://www.wiadomoscisw.pl/news.php?readmore=2206

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa we Wszachowie
    Wszachów 49A
    27-552 Baćkowice
  • 15 8687347

Galeria zdjęć