Dnia 10 marca uczniowie klas szóstych z PSP we Wszachowie oraz PSP w Piórkowie wzięli udział w zajęciach języka angielskiego przeprowadzonych w pracowni języka angielskiego w Modliborzycach. Uczniowie mieli możliwość zarówno pracy w parach wykorzystując słuchawki z mikrofonem- co pozwoliło im na lepsze skupienie się podczas tworzenia dialogu z partnerem, jak i pracy w grupie. Dzieci obejrzały również film w języku angielskim. Wykorzystanie słuchawek wpłynęło pozytywnie na zrozumienie języka co było widoczne gdy odpowiadali na pytania dotyczące filmu. Uczniowie wyrazili chęć kolejnego przyjazdu na takie zajęcia do Modliborzyc a także chętnie widzieliby taki sposób prowadzenia zajęć w swoich szkołach.
W dniu 8 marca 2017 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Kobiet, którą przygotowały dzieci z klasy I i klasy VI.
Tego samego dnia podsumowany został również Tydzień Języka Polskiego, który cieszył się zainteresowaniem wśród uczniów. Mistrzem Ortografii w kategorii klas I - III została Klaudia Maruszak, a w kategorii klas IV - VI Jarek Anna. Zwycieżczyni konkursu "Z językiem polskim na ty" to Pająk Oliwia z klasy VI.
Ponadto uczniowie próbowali swych sił w poezji. Wiersze na temat "Moja mała Ojczyzna" ułożyli: Jarek Milena, Jarek Anna, Łata Martyna, Kosik Julia, Bartkiewicz Zuzanna.
W kategorii plakat promujacy poprawność językową, udział wziął jeden uczeń Chruścicki Jakub z kalsy III.
1 marca 2017 roku z okazji uczczenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyła się niecodzienna lekcja historii w klasie szóstej.
Krótka prezentacja sylwetek bohaterów powojennego podziemia niepodległościowego oraz filmu "Żołnierze Wyklęci" przybliżyły uczniom prawdę o Niezłomnych. Szóstoklasiści zgromadzili także wiele ciakawostek dotyczących "Inki", "Zagończyka", "Łupaszki", i wielu innych, a także pamiatek z okresu II wojny.
Temat wywołał zywe zaintersowanie wśród młodzieży.
W dniach 27 lutego 2017 r. do 3 marca 2017 r. odbędzie się Tydzień Języka Polskiego. W ramach Tygodnia przewidziane są:
1. Corrida, czyli walka z bykami: klasy I - VI. Dyktando o wyzszym stopniu trudności. Każda klasa typuje po dwóch przedstawicieli. Wyłaniamy zwycięzców 1, 2 i 3 miejsce.
2. Z językiem polskim na "ty." Po trzech przedstawicieli z każdej klasy. Uczniowie rozwiązują test językowy (zagadnienia poprawności językowej, przysłowia, zagadnienia leksykalne)
3. Mój język świadczy o mnie: Plakat promujący poprawne i piękne wysławianie się, unikanie błędów językowych.
4. "Pióra w dłoń" Konkurs poetycki na wiersz "Moja mała ojczyzna"
5.Wykonanie gazetki "Błędy językowe"
6. Organizacja apelu podsumowującego i rozdanie nagród.
Jak co roku Dzień Świętego Walentego zawitał i do naszej szkoły. Dzieci wrzucały walentynki do specjalnie przygotowanego na tę okazję pudełka. 14 lutego uczniowie klasy 6 na apelu rozdali wszystkie kartki i słodkie upominki jakie zanlazły się w pudełku. Okazało się, że wszyscy mają swojego Walentego lub Walentynkę, gdyż każdy dostał choć jedną kartkę. Rekordzistka zebrała ich aż 12.
W tym samym dniu rozstrzygnięto również dwa konkursy: fotograficzny i plastyczny, z których dzieci otrzymały drobne upominki.
W piątek 21 stycznia, odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Akademię dla naszych seniorów przygotowały nasze przedszkolaki pod kierunkiem pani Katarzyny Popek. Dzieci wypadły rewelacyjnie i dostały gromkie brawa od licznie zgromadzonych dziadków, rodziców, nauczycieli i starszych uczniów. Po popisach naszych milusińskich wystapili również uczniowie starszych klas, prezentując swe umiejętności w tańcu jakim był walc. Na koniec uczniowie udali się do klas a dziadkowie zostali na słodki poczęstunek.
W Święto Trzech Króli uczniowie naszej szkoły przedstawili jasełka szerszej publiczności. Wystąpili w kościele parafialnym w Piórkowie. Dzieci były trochę stremowane, ale zaprezentowały się wspaniale i zostały nagrodzone brawami oraz cukierkami od księdza proboszcza.
W dniu dzisiejszym gościliśmy pana doktora Sylweriusza Grześkiewicza. Opowiedział on uczniom klas młodszych o zdrowym odżywianiu, o pracy lekarza i o tym jak dbać o zdrowie. Dostaliśmy również zaproszenie do Ośrodka Zdrowia, z którego na pewno skorzystamy.
W ostatni dzień przed przerwą świąteczno-noworoczną, w naszej szkole odbyła się tradycyjna wigilia. Pierwszym punktem programu były jasełka bożonarodzeniowe przygotowane przez uczniów klasy 2 i 3, pod kierunkiem Anny Kargul oraz Magdaleny Mruk. Dzieci pięknie mówiły i śpiewały na pamiatkę narodzin Pana Jezusa. Następnie pomodliliśmy się wspólnie i połamaliśmy się opłatkiem.
Jest taki dzień, na który czekają wszystkie dzieci, to dzień kiedy przychodzi Święty Mikołaj i rozdaje prezenty. Ponieważ wszystkie dzieci były bardzo grzeczne Święty zawitał i do naszej szkoły. Dzieci przywitały go piosenkami i wierszami a Mikołaj obdarował wszystkich pieknymi upominkami. Radości nie było końca. Szkoda, że Mikołaj wróci dopiero za rok.
Jak co roku na początku grudnia zawitali do nas górnicy z zaprzyjaźnionej kopalni ze Wszachowa. Okazja była szczególna czyli Barbórka. Część artystyczną przygotowała grupa dzieci z "Zerówki" pod kierownictwem pani Teresy Chrapek. Dzieci mówiły i śpiewały o ciężkiej, niebezpiecznej i bardzo pożytecznej pracy górników. Następnie wręczyły naszym gościom stroiki świąteczne i złożyły życzenia. Na koniec wszyscy razem zaśpiewaliśmy "Sto lat" dla górników. Pracownicy kopalni obdarowałi uczniów cukierkami.
Najmłodsi uczniowie naszej szkoły czyli przedszkolaki, oprócz codziennych zajęć czynnie uczestniczą w akademiach i imprezach szkolnych. Mają również swoje wewnętrzne zabawy, były to między innymi: Halloween, Dzień Pluszowego Misia czy Kuchcikowo (pieczenie ciasteczek, pieczenie jabłek i robienie sałatki owocowej). Naszym milusińskim i ich pani życzymy najlepszych zabaw, uśmiechu i sukcesów.
Program: "Zdrowe nietrudne" propaguje zdrowe odżywianie. Jest ono łatwe jak dodawanie – wystarczy zsumować dobre chęci i odrobinę wiedzy.Naszym celem jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród uczniów klas 1-3 z Publicznej Szkoły Podstawowej we Wszachowie.
29 listopada 2016 roku do naszej szkoły przyjechała pani, która przeprowadziła warsztaty o charakterze profilaktyki uzależnień wraz z pokazem i nauką udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów klas IV-VI. Z tej okazji gościliśmy również uczniów pobliskiej Szkoły Podstawowej w Piórkowie.
Zajęcia odbyły się w dwóch częściach programowych. Na początku uczestnicy poznali wpływ alkoholu, narkotyków, napojów energetcznych i dopalaczy na ludzki organizm. Następnie prelegentka zapoznała uczniów z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej i pokazała wszystkie omówione czynności. Zajęcia miały również na celu uświadomienie młodym ludziom jak ważna jest znajomość i odwaga przy udzielaniu pierwszej pomocy drugim osobom. Chętnych nie brakowało, aby poćwiczyć nowo zdobytą wiedzę i utrwalić podstawowe czynności ratujące życie innym.