W poniedziałek 30 października odwiedziła nas pani aspirant Agata Frejlich z Komendy Powiatowej Policji w Opatowie. Opowiedziała dzieciom o zagrożeniach jakie mogą ich spotkać w Internecie, jak ich uniknąć i co robić gdy w sieci spotka nas coś złego. Zajęcia były częścią programu, wktórym uczestniczy nasza szkoła "Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze".
27 października na długo zostanie w pamięci naszym pierwszakom. Tego dnia oficjalnie i bardzo uroczyście zostali przyjęci do grona uczniów naszej szkoły. Po pieknej części artystycznej, złożyli ślubowanie przed swoimi rodzicami, nauczycielami i kolegami ze szkoły. Następnie pani dyrektor dokonała uroczystego pasowania na ucznia. Dzieci otrzymały również prezenty od rodziców, kolegów z Oddziału Przedszkolnego i klasy trzeciej. Gratulujemy i witamy w gronie uczniów
W piękny, słoneczny poniedziałek uczniowie klas II, IV, V, VI i VII pojechali na wycieczke do Nowej Słupi połączoną z lekcją historyczną. Dzieci dowiedziały się jak kiedyś się żyło, mieszkało, pracowało i iwelu innych ciekawostek.
W dniach 7 - 22 października trwał tydzień kodowania, w którym uczestniczyła też nasza szkoła, a dokładnie klasy II i V. W ramach tego tygodnia uczniowie klasy 5 rozwiązywali liczbowe sudoku, układali sudoku z kolorowych kubeczków oraz kodowali na platformie playcodemonkey.com. Dzieci z klasy drugiej rogramowali małpkę na platformie playcodemonkey.com, przestawiali kolorowe kubeczki w okreslony wzór oraz odkodowywali zaszyfrowany obrazek (była nim biedronka).
W piątek 13 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, którą przygotowali nasi czwartacy pod kierunkiem pani Agnieszki Kończak.
W dniu dzisiejszym nasza szkoła wypełniła się muzyką. Samorząd Uczniowski przygotował dyskotekę z okazji Dnia Chłopaka, dzięki czemu każdy mógł potańczyć przy ulubionej muzyce.
W dniu 15 września 2017 roku w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego, poprzedzone kampanią wyborczą. Zdecydowaną zwyciężczynią została Anna Jarek, która objęła jednocześnie urząd przewodniczącej Samorządu. Członkami zostały: Bianka Forma, Angelika Stopaj i Zuzanna Bartkiewicz
W dniach 26, 27 września uczniowie naszej szkoły oraz Szkoły Podstawowej w Modliborzycach i Piórkowie uczestniczyli w dwudniowej wycieczce w Bieszczady zorganizowanej przez Księdza Marka Bieniasza. Pierwszego dnia odwiedzili Leżajsk, Przemyśl, Kalwarię Pacławską i zaporę na Solinie. Wieczorem dotarli do miejsca noclegowego w Polańczyku. Drugi dzień to wejście na szczyt Połonina Wetlińska oraz rejs statkiem po zalewie Solińskim. Pogoda była przepiękna dzięki czemu możliwe było podziwianie pięknych górskich widoków.
Na dzisiejszych zajęciach urządziliśmy wyścigi robotów. Co prawda nie rozwijały zawrotnych prędkości, ale emocji i tak nie brakowało.
Dnia 17 września na terenie Publicznej Szkoły w Modliborzycach odbył się festyn pod hasłem „Okaż Kulturę i Chroń Naturę”. Organizatorem wydarzenia był Zarząd Uczniowskiego Klubu Sportowego Hubal, uczniowie wraz z wychowawcą klasy VI Markiem Borkowskim Szkoły Podstawowej w Modliborzycach.
Festyn powstał w ramach programu ,,Młody Obywatel”, który w tym roku obrał nazwę ,,Młody Obywatel Rozmawia". Polegał on na tym, aby odwiedzić osoby z okolicy, które mają ciekawe hobby, zainteresowanie czy talent, przeprowadzić z nimi wywiad, a reportaż zaprezentować na festynie. Dotyczył on m.in.
Stanisława Mruka – kolekcjonera z Modliborzyc, Kamili Staniek z Piskrzyna, wykonującej obrazy na ścianach, Emilii Łaskawiec z Modliborzyc - fascynatki robótek ręcznych, Genowefy Bieleckiej z Modliborzyc, która wykonuje ozdoby na szydełku, syropy, nalewki, Krzysztofa Sochy – poszukiwacza meteorytów z Piórkowa, Kazimierza Kaczora - miłośnika lokalnej historii, właściciela prywatnego muzeum w Piórkowie, Adama Sęka z Nieskurzowa – podróżnika, miłośnika kajakarstwa, stolarza produkującego kajaki i meble, Sary Al Kantar z Olszownicy – wokalistki, Michała Mazura z Nieskurzowa –myśliwego, Wiesława Frejlicha z Baćkowic- miłośnika lokalnej historii, Anny Zasuwa z Modliborzyc specjalizującej się w hafcie metodą krzyżykową, Anny Książkiewicz z Modliborzyc- wykonującej robótki ręczne, Moniki Zarembskiej z Baranówka- malarki, Anny Jońca – kosmetyczki, pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Modliborzyc zajmujących się krzewieniem kultury ludowej.
Na scenie wystąpiły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Modliborzyc oraz zespół folklorystyczny Wierna Rzeka.
Dodatkowymi atrakcjami były
• Wystawa pasji lokalnych bohaterów:
o Monika Zarembska – wystawa obrazów,
o Anna Zasuwa- wystawa obrazów wykonana haftem krzyżykowym,
o Emilia Łaskawiec wystawa ozdób świątecznych, biżuterii, zabawek,
o Anna Książkiewicz wystawa robótek ręcznych ozdoby świąteczne, czapeczki, skarpetki, buciki.
• stoisko z kosmetykami ze środków naturalnych prezentowane przez Panią Martę Kończak- przedstawicielkę Koła Gospodyń Wiejskich ze Starej Słupii.
• Dmuchana zjeżdżalnia, popcorn, wata cukrowa- zapewnione przez Wulkan Radości z Kamiennej Góry,
• Parada motocykli prowadzona przez Zbigniewa Pawłowskiego, Jacka Kargula, Marka Kotasia, Tomasza Grysa.
• Pokaz tańca z elementami akrobatyki w wykonaniu uczniów klas V, VI, VII z PSP we Wszachowie
• Przedstawienie nawiązujące do poszanowania środowiska naturalnego
• Konkurs mody ekologicznej oraz zabawki z recyklingu. Laureatami konkursu zostali Wiktoria Bednarska, Nikola Kargul, Amelia Zielińska, Marcel Olszański, Weronika Kargul, Lena Czernik, Martyna Kargul, Karolina Kargul, Wiktoria Łodej, Angelika Stopaj.
W ramch utworzonego w naszej szkole Lokalnego Klubu Kodowania oraz zajęć z programowania, w dniu dzisiejszym uczniowie klasy 5 programowali wyporzyczone nam roboty Finch.
Rok szkolny niedawno się zaczął, a my mieliśmy dzisiaj niezwykłych gości. Przyjechali panowie policjanci z psem policyjnym o imieniu Argo. Opiekun czworonoga opowiedział o jego tresurze, pracy i wielu innych ciekawostkach. Dzieci mogły zadawać pytania a na koniec pogłaskać pieska.
W dniach 31 lipca – 11 sierpnia 2017 r. w Publicznej Szkole Podstawowej we Wszachowie odbyły się półkolonie organizowane przez EUROPEJSKIE CENTRUM INTEGRACJI I WSPÓŁPRACY SAMORZĄDOWEJ DOM EUROPY oraz PSP we Wszachowie.
W zajęciach uczestniczyło 24 dzieci w wieku od 5 do 13 lat . Pieczę nad naszymi milusińskimi sprawowali nauczyciele z tutejszej szkoły.
Celem zajęć było między innymi:
-stworzenie dzieciom warunków do ciekawego i aktywnego spędzania wolnego czasu,
- kształtowanie odpowiednich nawyków i postaw,
- stymulowanie rozwoju umysłowego i fizycznego,
- rozwijanie sposobów ekspresji uczuć i emocji,
- poznawanie najbliższej okolicy „Moja mała Ojczyzna” – turystyka.
Zajęcia rozpoczęły się od przywitania uczestników półkolonii oraz przedstawienia programu. Następnie wspólnie został spisany kontrakt grupowy. Dzieci zapoznały się także z regulaminem półkolonii.
W czasie półkolonii zorganizowano dwie wycieczki; pierwsza całodniowa do Kompleksu Polana Świętokrzyska niedaleko Zagnańska. Podczas tego wyjazdu dzieci oglądały egzotyczne ryby z całego świata w oceanarium, zabytki architektury województwa świętokrzyskiego w miniaturze, uczestniczyły w warsztatach, podczas których wykonały swoje własne akwarium w butelce, odwiedziły również najstarsze drzewo w Polsce czyli Dąb Bartek. Druga wycieczka odbyła się do Zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Tutaj historię zamku przybliżyła nam przewodniczka, która opowiadała o tym niezwykłym miejscu bardzo ciekawie. Tutaj również mieliśmy warsztaty ale tym razem, jak to na zamku, już całkiem inne. Chłopcy zdobili swój miecz, a dziewczynki piękną biżuterię z koralików. Na koniec dziewczynki zostały pasowane na damy dworu a chłopcy na rycerzy.
Dwa razy dzieci miały możliwość skorzystania z pływalni w Baćkowicach, gdzie pod okiem instruktorów i opieką wychowawców mogły pływać i bawić się w wodzie.
3 sierpnia 2017 r. gościliśmy w naszej szkole dzieci ze szkoły w Modliborzycach. Podczas tej wizyty mogliśmy się poznać (niektórzy znaleźli przyjaciół) potańczyć przy ulubionej muzyce, nauczyliśmy się tańca belgijskiego oraz bawiliśmy się i graliśmy w gry integracyjne.
Koledzy z Modliborzyc zrewanżowali nam się i zaprosili do siebie 10 sierpnia. zafundowali nam mnóstwo atrakcji: byli strażacy, którzy pokazali samochód strażacki z wyposażeniem, mogliśmy wsiąść do środka, przymierzyć mundur i zostaliśmy ochłodzeni wodą. Mieliśmy zajęcia z robotami, z aplikacją Scottie Go, bawiliśmy się w zabawy integracyjne i śpiewaliśmy ulubione piosenki podczas karaoke.
Podczas zajęć, które odbywały się w szkole, realizowane były zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa, ochrony środowiska, zachowania w szkole i na wycieczce. Były to prezentacje, filmy i pogadanki. Jedno ze spotkań zostało przeprowadzone przez przedstawiciela Państwowej Inspekcji Pracy, który zwrócił szczególną uwagę na bezpieczeństwo podczas wykonywania prac w gospodarstwie.
Uczestnicy półkolonii w czasie tych dwóch tygodni wykonywali ponadto prace plastyczno – techniczne różnymi technikami. W grupach pracowały nad plakatem pod tytułem „Moje bezpieczne wakacje”, który wykonali pastelami, kolorowym papierem, flamastrami. Wycieczka do Kompleksu Świętokrzyska Polana zainspirował do wykonania makiety oceanu, które powstało po wykorzystaniu z dużego formatu kartonu. Dzieci wykonały je korzystając z farb, papieru pakowego, worków foliowych, sztucznych roślin, papieru, brokatu i cekinów. Niezwykle ciekawe okazały się także zajęcia, podczas których dzieci układały wspaniałe kompozycje z klocków do zaprasowania.
Uczestnicy wykonali również „budowle” z chrupek kukurydzianych oraz patyczków do szaszłyków.
Podczas trwania półkolonii dzieci często aktywnie spędzały czas. Trener jednej z akademii piłkarskich przeprowadził trening piłki nożnej i ciekawe zajęcia i zabawy ruchowe. Gry i zabawy ruchowe miały miejsce praktycznie każdego dnia (poza wycieczkami i innymi wyjazdami) na sali gimnastycznej lub boisku szkolnym – w zależności od pogody. Zbyt wysokie temperatury niestety czasami nie pozwalały na przeprowadzenie takich zajęć na świeżym powietrzu.
Na zakończenie dzieci samodzielnie wykonały warzywną sałatkę. Ostatniego dnia przybyli do szkoły również rodzice, aby wspólnie z dziećmi grillować. Zaprezentowały nauczone w czasie półkolonii tańce, a także piosenkę. Atmosfera była miła i bardzo rodzinna tego dnia. Uczestnicy otrzymali wyprawki ufundowane przez EUROPEJSKIE CENTRUM INTEGRACJI I WSPÓŁPRACY SAMORZĄDOWEJ DOM EUROPY, pamiątkowe dyplomy od wychowawców, a także certyfikaty za udział w zajęciach z programowania.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z naszych półkolonii.
W dniach od 10 lipca do 14 lipca uczniowie szkoły Podstawowej we Wszachowie uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez wolontariuszki. Wolontariuszkami były studentki: z Kirgistanu - Aiperi Sulaimanova oraz z Peru Claudia Gallardo Landauro dziewczyny, które przyjechały do Polski za pośrednictwem organizacji AIESEC
Zajęcia były prowadzone w języku angielskim co pozwoliło uczniom naszej szkoły na żywy kontakt z tym językiem, sprawdzenie swoich umiejętności rozumienia wypowiedzi w języku obcym a także motywowało do samodzielnego budowania zdań wykorzystując dotychczas zdobytą wiedzę.
W trakcie warsztatów wolontariuszki w ciekawy i barwny sposób opowiadały o swoich krajach, kulturze, historii, wyświetlały na tablicy interaktywnej filmy ukazujące najbardziej charakterystyczne regiony swoich krajów, elementy typowe dla ich kultury. Uczniowie mieli okazje zagrać w gry typowe dla krajów naszych gości, uczestniczyć w wielu aktywnościach na sali i na świeżym powietrzu. Wykonując prace plastyczne dzieci pracowały z zaangażowaniem w atmosferze współpracy i wzajemnej pomocy. Dzieci brały bardzo aktywny udział w zajęciach, często zadawały pytania z różnych dziedzin. Ćwiczyły znajomość języka angielskiego zadając pytania na temat: rodziny, przyjaciół, ulubionych potraw, zwyczajów, umiejętności. Same także chętnie opowiadały o sobie i swoich rodzinach i upodobaniach. W miłej i sympatycznej atmosferze szybko upłynął zaplanowany tydzień zajęć.
23 czerwca 2017 roku to dzień zakonczenia roku szkolnego i jednocześnie powitania wakacji. W tym wyjątkowym dniu część artystyczną przygotowały dzieci z Oddziału Przedszkolnego i klasy VI. Ten dzień był wyjątkowy rownież dlatego, że po raz pierwszy od ponad 15 lat uczniowie klasy VI nie żegnali się ze szkołą podstawową ale otrzymali świadectwa promocyjne do klasy VII. Po części artystycznej nastąpiło uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień dla najlepszych uczniów i spotkanie z wychowawcami.
Udanych wakacji i do zobaczenia we wrześniu :)
W naszej szkole został utworzony Lokalny Klub Kodowania. W ramach działalności klubu będą prowadzone zajęcia z podstaw programowania dla uczniów naszej szkoły w roku szkolnym 2017/18. W ramach programu mamy możliwość bezpłatnego wypożyczenia programowalnych robotów Finch (5 sztuk) na okres 2 miesięcy (wrzesień-październik). Na pewno uatrakcyjnią one nasze zajęcia z programowania. :) Do zobaczenia we wrześniu! :)
Nauczyciel odpowiedzialny: Jolanta Bzymek
Dzieci z Punktu Przedszkolnego przygotowały zdrowe i smaczne kanapki z przygotowanych przez dzieci i rodziców wiosennych nowalijek z własnego ogrodu. Jak się okazało, przygotowanie kanapek sprawiło dzieciom mnóstwo atrakcji, a konsumowanie było jeszcze bardziej interesujace, a dokładnie - bardzo smaczne.