W dniu 23 kwietnia 2018 roku, prawie cała nasza szoła (dzieci klas I - VII) wybrała się do Kielc. Celem wyprawy była Filharmonia świętokrzyska, gdzie uczestniczyliśmy w spektaklu "Alicja w Krainie Muzycznej Magii". Zanim jednak zaczęło się przedstawienie wzielismy udział w warsztatach. Młodsi uczniowie z klas I - III odwiedzili Muzeum lat szkolnych Stefana Żeromskiego, gdzie dowiedzieli się jak dawniej uczyły się dzieci. Zasiedli w starych ławkach, klęczeli na grochu i nosili stroje uczniów z czasów Stefana Żeromskiego. Starsza grupa udała się do Muzeum Dialogu Kultur, gdzie uczestniczyli w warsztatach "Grecja. Demokracja na Olimpie". Pogłębili wiedzę na temat Starożytnej Grecji i jej mitów, dowiedzieli się również co to jest sąd skorupkowy i uczestniczyli w prawdziwym sądzie nad postaciami z mitologii.
Kolejnym punktem wycieczki było uczestnictwo w spektaklu w Filharmonii Świętokrzyskiej. "Alicja w krainie muzycznej magii" to muzyka, magia, intryga, dynamiczna akcja i dobry humor. Akcja rozgrywa się na scenie i równolegle na kinowym ekranie. Jest to w połowie film, a w połowie tradycyjna sztuka teatralna. Publiczność poznaje niezwykle barwnych bohaterów. Na ekranie pojawią się m.in.: Skrzypek na dachu (Zbigniew Wodecki) i dobra wróżka Polihymnia (Małgorzata Ostrowska), na scenie zawita Królik Raper, Kapelusznik Jazzman, księżna Atonalia, komputerowy Wirus, pełen złych zamiarów intrygant Tryton oraz tytułowa Alicja. Widowisko przepełnione jest muzyką i humorem. Podróżując po Królestwie Muzycznej Magii główna bohaterka poznaje style i instrumenty muzyczne, a na początku widowiska Profesor Nuta zapoznaje młodych widzów z terminologią muzyczną.
Uczestnictwo w takim przedstawieniu było dla naszych uczniów nowym doświadczeniem, które bardzo przypadło im do gustu. Niektórzy od razu po wyjściu z Filharmonii pytali o nastepny wyjazd.
Wycieczka tradycyjnie zakończyła się posiłkiem w McDonald's.
13 kwietnia 2018 r. w Zespole Szkół nr 2 w Opatowie odbyły się eliminacje powiatowe XLI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem "Młodzież Zapobiega Pożarom". I choć był to piątek 13, to dla Kamila Podsiadło, ucznia 5 klasy, był to bardzo szczęśliwy dzień, gdyż zajął on bardzo dobre drugie miejsce. Gratulujemy sukcesu .
Choć sprawdzian ósmoklasisty dopiero za rok, nasi uczniowie klasy siódmej zmagali się z zadaniami z próbnego sprawdzianu już teraz. Sprawdzian przeprowadzony został we współpracy z wydawnictwem WSiP i trwał trzy dni: 10, 11 i 12 kwietnia. Młodzież rozwiązywała zadania z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Uczniowie mieli szansę oswoić się z formułą sprawdzianu i zobaczyć czego mogą się spodziewać za rok.
Również nasi szóstoklasiści uczestniczyli w próbnym sprawdzianie, organizowanym przez wydawnictwo Operon. Arkusz egzaminacyjny składał się z dwóch części (Język polski i matematyka oraz Język angielski). Szóstaki pisali sprawdzian w dniu 12 kwietnia.
W sobotę 24 marca uczennice naszej szkoły - Julia Maruszak i Anna Jarek - uczestniczyły w finale I Konkursu Wiedzy o Teatrze, który odbył się w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach.
Wszyscy ze sceny odpowiadali na pytania przygotowane przez opiekuna projektu. Natomiast nauczyciele kibicowali swym wychowankom na widowni. zmaganiom uczestników towarzyszyły niezwykłe emocje, ale wszyscy traktowali je jako wspaniałą zabawę.
Dziś uczniowie klas 4 i 5 ze szkół we Wszachowie, Modliborzycach i Piórkowie pojechali na wycieczkę do Kielc. Pierwszym punktem była wizyta w kinie Helios, gdzie uczniowie obejrzeli film pt.: "Gnomeo i Julia". Po seansie wszyscy poszliśmy do McDonald'sa, ponieważ byliśmy już trochę głodni. Po zregenerowaniu sił nadszedł czas na warsztaty plastyczne. Kalsa 5 udała się do Galerii Winda w Kieleckim Centrum Kultury. Kurator Galerii pan Artur Wijata, opowiedział nam o aktualnej wystawie prac graficznych, których autorem jest Piotr Tołoczko. Po obejrzeniu wystawy uczniowie zabrali się za wykonanie własnych "dzieł sztuki", wyrażając w nich swoje emocje. W tym samym czasie uczniowie klas 4 tworzyli pająki wilkanocne w Muzeum Narodowym. Obie propozycje warsztatów były dla dzieci ciekawe i inspirujące.
Korzystając z pięknej pogody i prawdopodobnie ostatniego śniegu tej wiosny, uczniowie z klasy trzeciej wraz ze swoją wychowawczynią pojechali do Konar na narty. Zabawa była wspaniała, dzieci wróciły bardzo zadowolone i gotowe na nowe wyzwania.
W dniu 20.03.18 r. odbył się wyjazd klas 7 ze Wszachowa, Piorkowa i Modliborzyc do Centrum Kongresowym Targów Kielce na Giełdę Szkół i Uczelni. Uczniowie zapoznali się z ofertami różnych szkół średnich jak i ośrodkami kształcenia wyższego. Mieli również możliwość porozmawiać z absolwentami tych szkoł oraz kadrą. Wyjazd miał na celu pomóc rozpocząć ,,podróż "edukacyjno-zawodową", po skończeniu szkoły podstawowej.
W dniu dzisiejszym naszą szkołę odwiedził przedstawiciel KRUS w Opatowie pan Jacek Kulczuga. Spotkanie miało na celu uświadomienie jakie niebezpieczeństwa czyhają na dzieci i młodzież w gospodarstwie rolnym. Pan Jacek przypomniał również o konkursie plastycznym organizowanym przez KRUS, pt.: "Bezpiecznie na wsi mamy - upadkom zapobiegamy". Konkurs rozstrzygnięty zostanie pod koniec marca. Prace w formacie A3, wykonane dowolną technice plastyczną, należy oddać w terminie do 26 marca, więcej informacji na plakatach w szkole.
W dniu 14 marca 2018 roku w Świetlicy Budynku Wielofunkyjnego w Baćkowicach, odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, w których naszą szkołę reprezentowali: Kevin Kot i Hubert Podsiadło z klasy VII oraz Kamil Podsiadło z klasy V. W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajął Kamil Podsiadło, awansując jednocześnie do etapu powiatowego. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
W poniedziałek 12 marca 2018 roku, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w "Korowodzie Niepodległości". Jest to przedsięwzięcie, przygotowane dla dzieci i młodzieży, w ramach projektu wojewody Agaty Wojtyszek. Jego celem jest kształtowanie postaw patriotycznych i miłości do ojczyzny. „Korowód Niepodległości” odwiedza miasta powiatowe regionu. Podczas spotkań organizowane są wystawy, prelekcje historyczne, pokazy grup rekonstrukcji historycznych, patriotyczne zabawy.
Dzień Kobiet był okazją, do wyboru najsympatyczniejszej koleżanki w szkole. Okazało się, że chłopcy wybrali Anię Pasisz z klasy II i Anię Jarek z klasy VII. Dziewczynki otrzymały ordery dla "Najsympatyczniejszej koleżanki", nie zabrakło również życzeń dla wszystkich dziewczynek i kobiet.
W środę 7 marca zorganizowaliśmy w naszej szkole Dzień Języka Polskiego (przypadł on pod koniec lutego, w czasie ferii, dlatego obchodziliśmy go z opóźnieniem). Uczniowie z klas VI i VII wzięli udział w turnieju międzyklasowym i zmagali się z zagadnieniami językowymi. Po remisie była dogrywka, która też nie wyłoniła zwycięzcy. Dopiero w "Dyktandzie dla Mistrzów" zwyciężyła klasa VI.
Rozpoczynamy rekrutację do Oddziału i Punktu Przedszkolnego "Bajkowy Świat Przedszkolaków" oraz do klasy pierwszej na rok szkolny 2018/19 . Wszystkie niezbędne informacje znajdują się w zakładce REKRUTACJA. ZAPRASZAMY !!!!
W drugi wtorek ferii dzieci z naszej szkoły, ale również z Piórkowa, Modliborzyc i Baćkowic wybrały się na wycieczkę do Aqua parku w Krakowie. Kilka rodzajów zjeżdżalni, jacuzzi, siłownia wodna, hydromasaże i wiele innych atrakcji wodnych sprawiły, że trzy godziny minęły bardzo szybko. Po szaleństwach w wodzie przenieśliśmy się na "suchy ląd" a konkretnie do krainy GO JUMP, gdzie można było się wyszaleć (lub spalić zbędne kalorie), na trampolinach. Oczywiści na koniec nie mogło zabraknąć McDonalda. Wszyscy zmęczeni, ale bardzo zadowolni wróciliśmy do domu około godziny 21. video-1519453414.mp4
„Teatralna przygoda” to projekt, w którym bierze udział nasza szkoła. Jest on skierowany do nauczycieli języka polskiego szkół podstawowych i klas gimnazjalnych oraz uczniów województwa świętokrzyskiego. W realizację przedsięwzięcia, oprócz Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli (ŚCDN), zaangażował się Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach.
W ramach projektu zaplanowano trzy spotkania z nauczycielami w ŚCDN oraz jeden dzień warsztatów w oddzielnych grupach dla uczniów i nauczycieli w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. Odbyły się one 12 lutego i uczestniczyli w nich Julia MAruszak z kl. VI oraz Anna Jarek z kl. VII wraz z opiekunami: p. D. Łapą i M. Mruk. Podczas zajęć uczestnicy poznali konwencje i techniki teatralne, m.in. pantomimę, gest, pracę z tekstem i bez tekstu oraz etapy tworzenia spektaklu i poszukiwania inspiracji. Dodatkowo grupy zapoznały się z rodzajami lalki teatralnej (różnice i podobieństwa, metody animacji i ożywiania przedmiotu).